Decydując się na zmianę opon w motocyklu należy wziąć pod uwagę, że poruszamy się jedynie na dwóch kołach i tylko opony maja bezpośredni kontakt z podłożem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ogumienie, które zapewni nam bezpieczną i pewną jazdę motocyklem.

Kontrola stanu ogumienia w motocyklu

Stan ogumienia należy regularnie kontrolować m.in. sprawdzać głębokość bieżnika czy ciśnienie w oponie. Jednak nawet przy pozornie dobrej oponie może okazać się, że jej parametry uległy pogorszeniu np. pod względem przyczepności do podłoża. Dzieje się tak dlatego, że guma z czasem traci swoje właściwości, starzejąc się staje się coraz twardsza i nie będzie trzymać się w zakręcie tak jak nowa.

Opony, których stan techniczny nie pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę motocyklem powinniśmy bezwzględnie wymienić. Najlepiej aby naszym motocyklem zajął się profesjonalny warsztat motocyklowy, który sprawdzi stan naszego ogumienia i ewentualnie wymieni opony. Należy pamiętać, że każda wymiana lub naprawa opony wiąże się z koniecznością jej wyważenia.

Powinniśmy wymieniać opony, które są:

  • stare (zalecana jest wymiana opon motocyklowych starszych niż 5 lat)
  • zużyte, ze startym bieżnikiem
  • twarde, mają słabą przyczepność
  • posiadają uszkodzenia, nierówności, rozcięcia czy pęknięcia

W przypadku przebicia opony możemy ją załatać, jednak nie zalecane jest to w przypadku motocykli sportowych – tutaj sugerowana jest wymiana.
Od stanu opon zależą właściwości trakcyjne motocykla oraz sterowność pojazdu, jednak nawet najlepsza opona nie zastąpi naszych umiejętności i nie uchroni nas przed upadkiem.

W razie problemów lub wątpliwości co do stanu swojego motocykla, serwis Motoexpert24 służy pomocą! 👨‍🔧

Dzwońcie, piszcie, przyjeżdżajcie! 😄

Zapraszamy! 👍🏍
Nr tel.: 666-600-550 ☎️
Mail: serwis@motoexpertwarszawa24.pl 📧
Znajdujemy się na ulicy Żyznej 11, 03-613 Warszawa 📍