DLACZEGO WARTO ZIMOWAĆ MOTOCYKL?

Zima to czas, kiedy szczególnie musimy zadbać o nasz motocykl, gdyż warunki panujące na zewnątrz to da niego nie lada wyzwanie. Odpowiednia opieka jest kluczowa dla stanu technicznego i wizualnego naszej maszyny w nowym sezonie.

Przede wszystkim motocykl warto zimować w garażu lub w innym pomieszczeniu, w którym panuje dodatnia temperatura. Jeśli nie mamy dostępu do takiego pomieszczenia możemy skorzystać z dostępnych na rynku usług przechowalni motocykli (tzw. zimowanie motocykla), gdyż trzymanie naszego pojazdu „pod chmurką”, a szczególnie kiedy mamy do czynienia z mrozem, ulewnym deszczem czy śniegiem, będzie skutkować m.in. przyspieszoną korozją elementów nośnych, zawieszenia czy układu hamulcowego.

W tej sytuacji najbardziej szkodliwa dla motocykla jest wilgoć, która negatywnie wpływa na wszystkie elementy i podzespoły elektryczne. Tutaj niestety nie pomoże nawet nakrycie motocykla pokrowcem, gdyż wilgoć zawarta w powietrzu zbiera się pod plandeką, a nie mogąc odparować przez nieoddychające nakrycie, sprawia, że motocykl „dusi się” w tych warunkach całą zimę.

Uwagę należy też zwrócić na temperaturę, w jakiej zimujemy motocykl – szczególnie ważny jest tu akumulator, który zaniedbany przez całą zimę, na wiosnę może nadawać się już tylko do wymiany. Jeśli motocykl przechowujemy w pomieszczeniu nieogrzewanym to bezwzględnie musimy wymontować z niego akumulator i trzymać go w miejscu o dodatnich temperaturach, oczywiście systematycznie go doładowując.